• +48 609-036-551
  • kancelaria@radcaengel.pl
  • Pn-Pt 9.00-17.00

PRAWO RODZINNE

Kompleksowa pomoc prawna w sprawach rodzinnych, w tym między innymi:

Prawo rodzinne

FORMALNOŚCI PODCZAS ROZWODU

Jeżeli chcesz zakończyć swoje małżeństwo, jedynym sposobem jest złożenia pozwu rozwodowego w sądzie. Nie ma innej prawnej możliwości do zakończenia małżeństwa.


Do którego sądu należy złożyć pozew rozwodowy?

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania małżonków. Osoby zamieszkujące m.in. w miejscowości Jelcz-Laskowice / Oława / Oleśnica / Milicz / Strzelin / Wrocław, jako właściwy w pozwie rozwodowym winny wskazać Sąd Okręgowy we Wrocławiu.


Ile wynosi opłata od pozwu rozwodowego?

Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600,00 zł. Jednakże, jeżeli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na uiszczenie tak wysokiej kwoty, możliwe jest zawnioskowanie o zwolnienie z kosztów sądowych, co wiąże się ze złożeniem oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wskazane oświadczenie można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym


Jakie dokumenty muszę przygotować?

Rodzaj przedkładanych dowodów, w tym dowodów z dokumentów może różnić się od stanu faktycznego sprawy, jednakże istnieją takie dokumenty, które musimy przedłożyć do każdego z pozwów rozwodowych niezależnie od stanu faktycznego, są to:

- oryginał aktu małżeństwa,

- oryginały aktów urodzenia małoletnich dzieci stron.


Jakie inne informacje powinienem mieć przygotowane przed sporządzeniem pozwu rozwodowego?

Do powyżej wskazanych informacje należą m.in.:
- adresy i numery PESEL stron,

- informacje o wysokości zarobków,

Oprócz powyższego należy także przemyśleć:

- czy rozwód ma być orzeczony bez czy z orzekaniem o winie,

- o jakiej wysokości alimenty na małoletnie dzieci chcę wnioskować,

- komu ma zostać powierzona władza rodzicielska oraz jak chcę, aby zostały uregulowane kontakt,

- jak wygląda kwestia wspólnego mieszkania,

- co z podziałem majątku.


WINA W POSTĘPOWANIU ROZWODOWYM

Artykuł 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.


Czym w rzeczywistości różni się rozwód z orzeczeniem o winie od rozwodu bez orzekania o winie?

Po pierwsze należy wskazać, że w zdecydowanej większości przypadków rozwód bez orzekania o winie, na zgody wniosek dwóch stron, trwa krócej. Wynika to z tego, że w takim przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie obszernego postępowania dowodowego, powoływanie świadków. Niejednokrotnie zdarza się, że zgodny wniosek stron w tym zakresie, prowadzi do otrzymania rozwodu na pierwszej rozprawie.

Po drugie, w przypadku złożenia pozwu z orzeczeniem o winie, oprócz oczywiście podłoża emocjonalnego, jakiegoś rodzaju satysfakcji i poczucia sprawiedliwości z otrzymania rozwodu z winy drugiego małżonka, ważnym jest także aspekt finansowy. Składając pozew z orzeczeniem o winie, zwiększają się szanse otrzymania także alimentów.

Zgodnie z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Oczywiście to, że złożymy pozew rozwodowy bez orzekania o winie, nie wyklucza możliwości ubiegania się o alimenty, jednakże w tej sytuacji otrzymania ich będzie o wiele trudniejsze. A to dlatego, że w tym przypadku konieczne będzie nie tylko wykazanie pogorszenia sytuacji materialnej, ale wykazanie niedostatku.

Wobec tego, istotnym jest, żeby już na etapie złożenia pozwu rozwodowego, dobrze zastanowić się, czy w naszej sytuacji lepsze będzie złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem czy bez orzekania o winie. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdego, do każdej ze spraw należy podejść indywidualnie. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy prawnika od rozwodów, który swoją wiedzą i doświadczeniem, oceni Twoje szanse.


Jeżeli chcesz złożyć pozew o rozwód, a Twoim miejscem zamieszkania jest Jelcz-Laskowice/ Oława/ Wrocław bądź okolice, zapraszam do kontaktu.

Co to jest separacja i kiedy możliwe jest jej orzeczenie?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny (ale nie trwały) rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Jednak pomimo zupełnego rozkładu pożycia, orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli mia-łoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orze-czenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Natomiast, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.


Jakie skutki niesie za sobą orzeczenie separacji?

Skutki separacji:

- rozdzielność majątkowa,

- wyłączenie małżonków od dziedziczenia,

- w określonych przypadkach istnieje obowiązek płacenia alimentów na małżonka,

- jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy,

- obowiązek płacenia alimentów na dzieci,

- konieczność ustalenia władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi,

- orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania,

- możliwość dokonania podziału wspólnego małżonków.


Czym się różni rozwód a separacja?

Małżonkowie po orzeczeniu rozwodu mogą wstąpić w nowy związek małżeński, natomiast po orzeczeniu separacji nie ma takiej możliwości. Istnieje możliwość zniesienia separacji i powrotu do dotychczasowego małżeństwa. Kolejną z różnic jest to, że po orzeczeniu rozwodu, możliwy jest powrót do poprzedniego małżeństwa, które się nosiło przed zawarciem związku małżeńskiego. Przy orzeczeniu separacji nie ma takiej możliwości. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, nie istnieje taki ustawowy obowiązek przy orzeczeniu rozwodu.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych, zapraszam do kontaktu:

tel: 609-036-551

mail: kancelaria@radcaengel.pl

bądź za pośrednictwem facebooka.

Co to jest władza rodzicielska i jaki jest jej zakres?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodziciel-ską.  Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, natomiast jeżeli wymaga tego dobro dziec-ka, Sąd może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.

Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pie-czy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłu-chać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Rodzice przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach dotyczących osoby lub majątku dziecka powinni je wysłuchać, jeżeli rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości dziecka na to pozwala, oraz uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia (art. 95 KRO).


Czym jest zawieszenie władzy rodzicielskiej?

W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Przyczynami zawieszenia władzy rodzicielskiej mogą być np.

- wyjazd rodzica (rodziców) na dłuższy pobyt za granicę,

- choroba rodzica,

- pobyt w szpitalu,

- odbywanie kary pozbawienia wolności.

Sąd badając sprawę, musi ustalić czy dobro dziecka wymaga zawieszenia władzy rodzicielskiej w jego przypadku.


Czym jest ograniczenie władze rodzicielskiej?

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy mo-że ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z do-brem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. W braku porozumienia, o którym mowa powyżej, sąd uwzględnia-jąc prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wyko-nywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wyko-nywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.


Czym jest pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej lub jej zawieszenie może być orzeczone także w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.


Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika od spraw rodzinnych, a Twoim miejscem zamieszkania jest Jelcz- Laskowice/ Oleśnica/ Oława/ Strzelin/ Wrocław bądź okolice, zapraszam na spotkanie, podczas którego omówimy poszczególne aspekty i przygotujemy Twoją sprawę.

W przypadku, kiedy nie masz możliwości spotkać się z nami na miejscu, zachęcamy do skorzystania z porad on-line, które świadczy nasza kancelaria pod adresem: kancelaria@radcaengel.pl bądź skontaktuj się z nami na pośrednictwem facebooka.

Po pierwsze należy wskazać, że niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania za sobą kontaktów.


Co obejmują kontakty?

- przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu),

- bezpośrednie porozumiewanie się,

- utrzymywanie korespondencji,

- korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.


Z jaką dokładnością możemy ustalić kontakty?

Kontakty możemy ustalić z dokładnością nawet co do godziny, ustalamy dni, godziny i sposób kontaktów w dni powszednie, jak i w weekendy. Możemy uregulować kontakty także w inne ważne dni, jak Święta, urodziny dziecka, czy wakacje/ ferie.


Czy ustalone kontakty można zmienić?

Jak najbardziej, jeżeli zmieniły się okoliczności, a dobro dziecka tego wymaga, możliwe jest zawnioskowanie o zmianę dotychczas ustalonych kontaktów.


Co w przypadku, kiedy rodzic po ustaleniu kontaktów, nie realizuje ich?

W takim przypadku możliwe jest wniesienie o zagrożenie takiej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej. Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.


Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych, a Twoim miejscem zamieszkania jest Jelcz- Laskowice/ Oleśnica/ Oława/ Strzelin/ Wrocław bądź okolice, zapraszam na spotkanie, podczas którego omówimy poszczególne aspekty i przygotujemy Twoją sprawę o kontakty.

W przypadku, kiedy nie masz możliwości spotkać się z nami na miejscu, zachęcamy do skorzystania z porad on-line, które świadczy nasza kancelaria pod adresem: kancelaria@radcaengel.pl bądź skontaktuj się z nami na pośrednictwem facebooka.

Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.


Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość alimentów zależy od:

1. usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,

2. zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.


W jaki sposób udowodnić wysokość żądanych alimentów?

Przede wszystkim przez rozpoczęciem sporządzania pozwu o alimenty, należy zastanowić się jak wyglądają wydatki na każde z dzieci w okresie miesiąca. Warto przygotować sobie rozpiskę z podziałem na następujące kategorie wydatków:

1. pożywienie,

2. odzież,

3. szkoła,

4. zajęcia dodatkowe, hobby,

5. środki higieniczne,

6. leki, wizyty lekarskie,

7. inne.

Oczywiście do tak sporządzonego zastawienia, warto dołączyć rachunki, faktury na potwierdzenie wskazanych wydatków.


Gdzie należy złożyć pozew o alimenty?

W większości spraw, alimenty na dzieci zasądzane są wraz z wydaniem wyroku rozwodowego, natomiast w przypadku samodzielnego składania pozwu o alimenty, należy skierować go do Sądu Rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (tj. dziecka).


Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o alimenty?

Oprócz powyżej wskazanych dokumentów mających udowodnić wysokość roszczenia, koniecznym jest także przedłożenie:

1. aktu urodzenia dziecka,

2. zaświadczenia o zarobkach.


Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika od spraw rodzinnych w omówieniu i sporządzeniu pozwu o alimenty, jesteś z Jelcza- Laskowic/ Oleśnicy/ Oławy/ Strzelina/Wrocławia bądź okolic, zapraszam na spotkanie, podczas którego omówimy poszczególne aspekty i przygotujemy Twoją sprawę.

W przypadku, kiedy nie masz możliwości spotkać się z nami na miejscu, zachęcamy do skorzystania z porad on-line, które świadczy nasza kancelaria pod adresem: kancelaria@radcaengel.pl bądź skontaktuj się z nami na pośrednictwem facebooka.

Majątek wspólny - co to takiego?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.


Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie.


Kiedy jest możliwy podział majątku wspólnego?

Podział majątku wspólnego możliwy jest zarówno w trakcie, a także po ustaniu małżeństwa.

Aby dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie trwania małżeństwa, najpierw należy znieść pomiędzy małżonkami ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.


W jaki sposób można podzielić majątek wspólny?

Majątek wspólny można podzielić poprzez:

- umowny podział majątku (jeżeli w skład majątku wchodzą nieruchomości umowę należy sporządzić w

formie aktu notarialnego),

- sądowy podział majątku,

- ugodowy podział majątku zawarty przed mediatorem (zatwierdzony przez sąd).


Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego bądź mediatora w sprawie podziału majątku, zapraszam do kontaktu:

tel: 609-036-551

mail: kancelaria@radcaengel.pl

bądź za pośrednictwem facebooka.

ZAPRZECZENIE OJCOSTWA:

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.

Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa (art. 62 KRO).


Kto może złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa i w jakim terminie?

- MĄŻ MATKI - w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;

- MATKA - może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziała się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności;

- DZIECKO - po osiągnięciu pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że nie pochodzi od męża swojej matki. Jeżeli dziecko dowiedziało się o tej okoliczności przed dniem osiągnięcia pełnoletności, termin do wytoczenia po-wództwa biegnie od dnia osiągnięcia pełnoletności;

- PROKURATOR - powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczno-ści uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochro-na interesu społecznego. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, prokurator może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność. Wytoczenie przez prokuratora powództwa o za-przeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zmarło po osiągnięciu pełnoletności.


USTALENIE OJCOSTWA:

W jaki sposób może dojść do ustalenia ojcostwa?

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić przez:

- uznanie ojcostwa,

- na mocy orzeczenia sądu.

Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.

Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi.

Możliwym jest także sądowe ustalenie ojcostwa- sądowego ustalenia ojcostwa mogą żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka.


Jeżeli potrzebujesz pomocy radcy prawnego specjalizującego się w sprawach rodzinnych, zapraszam do kontaktu:

tel: 609-036-551

mail: kancelaria@radcaengel.pl

bądź za pośrednictwem facebooka.

Jakie wyróżniamy przyczyny unieważnienia małżeństwa?

1) przeszkodę wieku (art. 10 § 1 k.r.o.),

2) przeszkodę ubezwłasnowolnienia (art. 11 § 1 k.r.o.),

3) przeszkodę choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego (art. 12 § 1 k.r.o.),

4) przeszkodę pozostawania w związku małżeńskim (bigamii – art. 13 § 1 k.r.o.),

5) przeszkodę pokrewieństwa (art. 14 § 1 k.r.o.),

6) przeszkodę powinowactwa (art. 14 § 1 k.r.o.),

7) przeszkodę przysposobienia (art. 15 § 1 k.r.o.),

8) przeszkodę oświadczenia dotkniętego wadami oświadczenia woli (art. 151 § 1 k.r.o.).


W jaki sposób unieważnić małżeństwo?

Aby unieważnić ślub cywilnym, koniecznym jest złożeniem pozwu. Sądem właściwym jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Od pozwu uiszcza się opłatę sądową w wysokości 200,00 zł.


Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnika od spraw rodzinnych, zapraszam do kontaktu:

tel: 609-036-551

mail: kancelaria@radcaengel.pl

bądź za pośrednictwem facebooka.

  • Tags
  • Share