ROZWÓD - Radca Prawny Aleksandra Engel-Chowaniak - Kancelaria
FORMALNOŚCI PODCZAS ROZWODU
Jeżeli chcesz zakończyć swoje małżeństwo, jedynym sposobem jest złożenia pozwu rozwodowego w sądzie. Nie ma innej prawnej możliwości do zakończenia małżeństwa.
Do którego sądu należy złożyć pozew rozwodowy?
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania małżonków. Osoby zamieszkujące m.in. w miejscowości Jelcz-Laskowice/ Oława/ Oleśnica/ Milicz/ Strzelin/ Wrocław, jako właściwy w pozwie rozwodowym winny wskazać Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
Ile wynosi opłata od pozwu rozwodowego?
Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600,00 zł. Jednakże, jeżeli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na uiszczenie tak wysokiej kwoty, możliwe jest zawnioskowanie o zwolnienie z kosztów sądowych, co wiąże się ze złożeniem oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wskazane oświadczenie można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.gov.pl/…/formularze-pism-procesowych-w…
Jakie dokumenty muszę przygotować?
Rodzaj przedkładanych dowodów, w tym dowodów z dokumentów może różnić się od stanu faktycznego sprawy, jednakże istnieją takie dokumenty, które musimy przedłożyć do każdego z pozwów rozwodowych niezależnie od stanu faktycznego, są to:
– oryginał aktu małżeństwa,
– oryginały aktów urodzenia małoletnich dzieci stron.
Jakie inne informacje powinienem mieć przygotowane przed sporządzeniem pozwu rozwodowego?
Do powyżej wskazanych informacje należą m.in.:
– adresy i numery PESEL stron,
– informacje o wysokości zarobków,
Oprócz powyższego należy także przemyśleć:
– czy rozwód ma być orzeczony bez czy z orzekaniem o winie,
– o jakiej wysokości alimenty na małoletnie dzieci chcę wnioskować,
– komu ma zostać powierzona władza rodzicielska oraz jak chcę, aby zostały uregulowane kontakt,
– jak wygląda kwestia wspólnego mieszkania,
– co z podziałem majątku.
WINA W POSTĘPOWANIU ROZWODOWYM
Artykuł 57 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Czym w rzeczywistości różni się rozwód z orzeczeniem o winie od rozwodu bez orzekania o winie?
Po pierwsze należy wskazać, że w zdecydowanej większości przypadków rozwód bez orzekania o winie, na zgody wniosek dwóch stron, trwa krócej. Wynika to z tego, że w takim przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie obszernego postępowania dowodowego, powoływanie świadków. Niejednokrotnie zdarza się, że zgodny wniosek stron w tym zakresie, prowadzi do otrzymania rozwodu na pierwszej rozprawie.
Po drugie, w przypadku złożenia pozwu z orzeczeniem o winie, oprócz oczywiście podłoża emocjonalnego, jakiegoś rodzaju satysfakcji i poczucia sprawiedliwości z otrzymania rozwodu z winy drugiego małżonka, ważnym jest także aspekt finansowy. Składając pozew z orzeczeniem o winie, zwiększają się szanse otrzymania także alimentów.
Zgodnie z art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Oczywiście to, że złożymy pozew rozwodowy bez orzekania o winie, nie wyklucza możliwości ubiegania się o alimenty, jednakże w tej sytuacji otrzymania ich będzie o wiele trudniejsze. A to dlatego, że w tym przypadku konieczne będzie nie tylko wykazanie pogorszenia sytuacji materialnej, ale wykazanie niedostatku.
Wobec tego, istotnym jest, żeby już na etapie złożenia pozwu rozwodowego, dobrze zastanowić się, czy w naszej sytuacji lepsze będzie złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem czy bez orzekania o winie. Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdego, do każdej ze spraw należy podejść indywidualnie. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy prawnika od rozwodów, który swoją wiedzą i doświadczeniem, oceni Twoje szanse.
Jeżeli chcesz złożyć pozew o rozwód, a Twoim miejscem zamieszkania jest Jelcz-Laskowice/ Oława/ Wrocław bądź okolice, zapraszam do kontaktu.