• +48 609-036-551
  • kancelaria@radcaengel.pl
  • Pn-Pt 9.00-17.00

FAQ

FAQ

Z punktu widzenia Klienta oraz możliwości powierzenia swoich spraw - radca prawny i adwokat nie różnią się zupełnie niczym. Każdy z nich ma takie same kompetencje do reprezentowania zarówno w postępowaniach sądowych (w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych itd.), przed organami administracji czy sporządzania wszelkiego rodzaju pism.

Jedyną różnicą, która nie ma wpływu na prowadzenie spraw Klientów jest to, że radca prawny może być zatrudniony na umowę o pracę, natomiast adwokat nie ma takiej możliwość. I oczywiście kolor żabotu - radcowie niebieski, a adwokaci zielony.
Spotkania w głównej mierze odbywamy w naszej Kancelarii znajdującej się w Jelczu-Laskowicach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spotkanie odbyło się w każdym innym miejscu na terenie całej Polski. Często odbywamy spotkania z naszymi Klientami we Wrocławiu w siedzibach ich firm. Istnieje także możliwość umówienia spotkania w „Pokoju Radcowskim” w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu przy ul. Włodkowica.

Podczas spotkania omawiamy szczegółowo problem, dokonujemy wyceny, kompletujemy dokumentację i przystępujemy do analizy. W sprawach mniej skomplikowanych, udzielamy odpowiedzi już podczas spotkania. Natomiast w przypadku konieczności przeanalizowania obszernego materiały, sporządzamy analizę maksymalnie w terminie 2-óch tygodni od umówionego spotkania.
Koszt porady prawnej uzależniony jest od stopnie skomplikowania sprawy i nakładu pracy, której wymaga. Jednakże Klient szczegółową wycenę otrzymuje przed podjęciem pracy, tak aby nie był zaskoczony kosztem i mógł go zaakceptować przed przystąpieniem do analizy jego problemu.
Zasady współpracy ustalane są indywidualnie dla każdego Klienta. Wysokość honorarium uzależniona jest od skomplikowania sprawy, koniecznego nakładu pracy, a także miejsca i terminu zlecenia. Z tego powodu możliwe jest zastosowanie następujących systemów wynagrodzeń:

Rozliczenie godzinowe: W większości przypadków stosowane podczas stałej współpracy z Klientem. Skuteczne w sprawach, w których z góry nie jesteśmy w stanie określić pracochłonności i niezbędnego czasu do jej rozwiązania.

Rozliczenie ryczałtowe: Zastosowanie tej formy współpracy, oparte jest na ustalonym z góry miesięcznym wynagrodzeniu. Na podstawie indywidualnych potrzeb Klienta i ilości godzin, podczas których świadczona jest stała pomoc prawna, w tym porady prawne, udział w rozprawach, negocjacjach czy mediacji. Rozliczenie ryczałtowe sprawdza się w stałej obsłudze podmiotów gospodarczych.

Rozliczenie kwotowe: Zazwyczaj stosowane w sprawach jednorazowych zleceń. Po analizie sprawy, ocenie wariantów jej rozwiązania, możliwe jest dokonanie indywidualnej wyceny w formie kwotowej.

Premia za sukces: Powyższa forma rozliczenia składa się z dwóch składników: kwoty za prowadzenie sprawy oraz premii za sukces określonej procentowo przyznanej na rzecz kancelarii, w przypadku pomyślnego wyniku sprawy.
Opłata sądowa w sprawach o rozwód wynosi 600,00 zł. Dokonuje się jej na konto Sądu Okręgowego, przed którym będzie prowadzona sprawa. Oczywiście istnieje możliwość zwrócenia się do Sądu o zwolnienie z opłaty sądowej, jeżeli sytuacja finansowa Strony nie pozwala na jej uiszczenie. W takim wypadku pomagamy naszemu Klientowi sporządzić odpowiednią dokumentację, w tym zakresie, m.in.oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Natomiast w kwestii wynagrodzenia Kancelarii w sprawie o rozwód, wycena dokonywana jest indywidulanie dla każdego Klienta, biorąc pod uwagę, czy:
- rozwód będzie z orzeczeniem czy bez orzekania o winie,
- czy strony posiadają małoletnie dzieci, a co za tym idzie koniecznym będzie uregulowanie takich zagadnień jak:
a) Władza rodzicielska,
b) Kontakty,
c) Alimenty,
- czy strony zamieszkują razem i będą chciały uregulować kwestię mieszkania/domu,
- czy wraz z pozwem o rozwód, będziemy przygotowywać wniosek o podział majątku,
- czy Klient będzie chciał wraz z pozwem złożyć wnioski o zabezpieczenie.
Tak, w naszej Kancelarii istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty.
Tak, istnieje możliwość w sprawach pilnych umówienia spotkania w weekend, jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem.
Spotkania w głównej mierze odbywamy w naszej Kancelarii znajdującej się w Jelczu-Laskowicach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spotkanie odbyło się w każdym innym miejscu na terenie całej Polski. Często odbywamy spotkania z naszymi Klientami we Wrocławiu w siedzibach ich firm. Istnieje także możliwość umówienia spotkania w „Pokoju Radcowskim” w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu przy ul. Włodkowica.
Mediacje są sposobem rozwiązania sporu w sposób satysfakcjonujący dla dwóch stron przy pomocy mediatora.

Dlaczego warto korzystać z mediacji?

– Umożliwia wypracowanie satysfakcjonującego zakończenia sprawy dla dwóch stron,
– Nie obciąża tak psychicznie jak udział w rozprawach sądowych,
– Pozwala na szybsze zakończenie sprawy niż w postępowaniu sądowym,
– Generuje mniejszy koszt niż przeprowadzenie sprawy za pośrednictwem sądu.

W jakich sprawach można skorzystać z pomocy mediatora?

Mediacja możliwa jest we wszystkich sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, m.in.:
– rodzinnych, np. o ustalenie kontaktów, alimenty,
– gospodarczych, np. o zapłatę kar umownych,
– cywilnych, np. o dział spadku,
– pracowniczych, np. o mobbing.

Co niesie za sobą ugoda zawarta przed mediatorem?

W przypadku niedotrzymania warunków zawartej ugody przez stronę przeciwną, po zatwierdzeniu ugody i nadaniu jej klauzuli wykonalności, możliwe jest skierowanie sprawy bezpośrednio do postępowania egzekucyjnego, bez konieczności przeprowadzania długotrwałego postępowania sądowego.
Koszt mediacji zależny jest od rodzaju przeprowadzanych mediacji.